İç Mimaride Kurumsal Kimlik Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı

İş yerlerinin iç tasarımlarının da dış tasarımlarının olduğu gibi kurumsal kimliklerine uygun şekilde tasarlanmaları gerekir. Gerek devlet kurumları gerekse de, özel iş yerleri ve bankalar konuklarına kurumsal kimliklerine uygun bir görünüm vermek durumdadırlar. Bu noktada Tabb’ın firmalara ve kurumlara sağladığı iç dizaynda kurumsal kimlik tasarımı hizmetleri ön plana çıkmaktadır diyebiliriz. Bu kimliğin şüphesiz insanlara güven vermesi, onların ikna edilmesi sürecinde katkıda bulunması gibi etkilerinin temin edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İnsanlar bir kuruma güvenmeye önce onun dış görünüşünden daha sonra ise iç görünüşünden başlarlar. İç tasarımda kalitenin konuklara yansıtılması onların verilen hizmetlere karşı daha açık fikirli olmasını, eğer bir sorunları varsa bu noktada daha sakin davranmalarını ve firmalara güven duymalarını sağlayacaktır.

İç Mimaride Kurumsal Kimlik Tasarımı Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

İç mimari açısından kurumsal tasarım yapılması doğrudan firmanın daha önce oluşturduğu kurumsal renklerin ve tasarımların uygulanmasına bağlıdır. Bu doku ve renkler daha önce firmanın dış mimarisinde de kullanılmış olmalı ve firmaya gelen kişilerde bu tasarım akılda kalıcı da bir etki yaratmalıdır. Tabi firmanın iç tasarımında farklı bölümlerde farklı renk seçeneklerinin ve dokuların kullanılması da mümkün. Fakat en azından giriş ofisinde mutlaka bu kurumsal yapıyı temsil eden renklerin, sloganların, dokuların, tasarımların ve logoların kullanılması gerekiyor. Tüm bunlar bir iç mimarın ofisi tasarlarken dikkat ettiği ve ona göre hareket ettiği elemanlar içerisinde yer alıyor diyebiliriz. Tabb bu noktada gerek firmaların daha önceki kurumsal kimliklerinin mekanlara yansıtılması gerekse de özgün tasarımların temin edilerek kaliteli kurumsal bir görünümün geliştirilmesi konusunda hizmetler sağlar.

İç tasarımda yukarıda da belirttiğimiz gibi, firmanın daha önce kullandığı sloganlar ve görseller baz alınır. Tabi eğer firma henüz bu tasarımlarda kurumsal bir yapıyı oturtamadıysa bu noktada iç tasarımda çok daha yenilikçi tasarımların uygulanması da söz konusu. İç mekanın tasarımı yapılırken markanın ön planda olması hedeflenir. Fakat marka vurgusu ölçülü şekilde insanları rahatsız etmeden aktarılmalıdır. Tabb bu açıdan da kurumsal kimlik tasarımı hizmetlerine ihtiyaç duyan firmalara hizmetler sağlamaktadır. Firmaların renk, slogan, doku ve logo özelliklerini boğucu ve yorucu olmayacak tam aksine saygın bir görünüm temin edecek şekilde iç tasarıma yansıtır. Üstelik tasarım öğelerini başarılı şekilde konumlandırarak maksimum sayıda kişiye en rahat şekilde hizmet verilmesi gayesini de güder.

Kurumsal Kimlik Tasarımının Önemi

Firmaların kurumsal bir kimliğe sahip olması demek, onların kimliklerini barındırdıkları her alanda belirli bir tarza sahip olması demektir. Yani firmaların araçları belirli bir tasarım ve yapıya sahip olması gerektiği gibi, logoları, iç tasarımları ve dış tasarımları da belirli bir tasarım anlayışı ile kurgulanmalıdır. Şüphesiz sahip olunan mekanların dış ve iç tasarımları firmanın kurumsal anlamda kimliğini oluşturabilmesi için en büyük katkıyı sağlıyor. Peki kurumsal kimlik firmalara ne tür katkılarda bulunuyor ve iç tasarım açısından bu kimliğin önemi nedir?

Kurumsal olarak tasarlanmış kimliğin iç tasarımda yeri bir hayli önemlidir. Kişiler bir firmayı veya bir devlet kurumunu ziyaret ettiklerinde tutumlarını doğrudan mekanın iç tasarımına göre belirlerler. Bu psikolojik bir durumdur. Örneğin bir bankaya hoşnutsuz gelen kişiler dahi, bankanın iç dizaynındaki güven veren yapı sayesinde kolayca ikna edilebilirler. Bu noktada iç tasarımda kurumsal kimlik tasarımı nedir sorusuna da cevap vermiş oluyoruz aslında. Tabb firmanızın, müşterilerinize ve ortaklarınıza yansıtmak istediği yüzü sizlerle yaptığı toplantılar sonrası uygulamaya geçer. Gerek yeni açılacak ofislerinizde, gerekse de mevcut ofislerinizde firmanızın tasarımını en dikkat çekici şekilde yansıtma gayesi güder. Firmanıza yeni bir bakışı açısı sağlayarak ofislerinize değer katar. Kimliğinizi ön plana çıkarma sürecinde mevcut alanınızdan da en iyi şekilde yararlanmanız için gayret gösterir. Detaylara önem verir. Ofisinizde kullanabileceğiniz en kaliteli eşyalara ve aksesuarlara ilişkin önerilerde bulunur. Mevcut iç tasarımlarınızı diğer ofislerinize uygulama noktasında da pratik yaklaşımlar ve çözümler getirir. En kaliteli renkleri ve en kaliteli desenleri firmanıza önererek diğer firmaların iç tasarımlarına göre bir adım önde olmanızı sağlayarak daha fazla tercih edilmeniz noktasında firmanıza destek sağlar. Kurumsal kimliğiniz için olmaza olmaz, keskin çizgilerin farkına vararak da hareket eden Tabb iç mimarlık ofisi aradığınız size özel çözümleri getirme noktasında da çözüm ortağınız haline gelir.

Kurumsal İç Mimaride Konsept

Konsept tasarımlar da kurumsal iç mimari tasarımları açısından önem taşıyorlar. Belirli konseptlere bağlı kalarak tasarım yaklaşımlarını benimsemeyi tercih etmeniz halinde, Tabb size en uygun konsept çözümleri sunma noktasında da hizmet sağlıyor. Eğer şirketinizde belirli kültürlere veya belirli modern tasarımlara ilişkin konseptler tercih ederseniz, bu durumda Tabb kurumsal kimliğinizle uyumlu olacak iç mimari tasarımları da sizlere sunabiliyor. Konsept tasarımlar konusunda ofisinize uyacak en iyi eşyaları bularak da size öneriler getiren Tabb, aksesuarlar ve diğer dekorasyonlar konusunda da aradığınız kaliteyi yakalamanızı sağlıyor.

Kurumsal kimlik tasarımı nasıl yapılır sorunuza, bu konuda Tabb iç mimarlık ofisinin de nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu aktararak cevap vermeye çalıştık. Kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde emanet edebileceğiniz Tabb ile gerek yeni, gerekse de mevcut ofislerinizde kaliteli iç tasarım yaklaşımlarından faydalanabilirsiniz. İç tasarım firmanızı seçmeden önce mutlaka Tabb’ın portföyüne göz gezdirin.