İç Mimaride Üç Boyutlu Tasarım ve Modelleme

Üç Boyutlu Tasarım ve Modelleme

Gerek iç mimaride gerekse de genel mimari tasarımlarda tasarımların sunuşu büyük öneme sahiptir. İç mimarlar üretecekleri tasarımların nasıl bir görüntü vereceğini işyeri sahiplerine aktarmak için yaygın şekilde üç boyutlu tasarım ve modelleme programlarına başvururlar. Bu sayede oluşturulan modelin görselleştirilmesinde üç boyutlu bir modelin oluşturulması gerek iş yerinin iç tasarımına karar verilmesi aşamasında gerekse de projenin sunulması aşamasında önemlidir. Tabb iç mimari tasarım firması da üç boyutlu model öğelere gerek resim, gerekse de video anlamında yaygın şekilde başvurmaktadır.

Görselliğin öneminin en yüksek olduğu çağlarda yaşıyoruz. Bu nedenle yapılacak tasarımlarda görselliği tasarıma başlamadan daha önce iş yeri sahiplerine sunabilmek büyük önem taşıyor. Gerek projenin detaylarının belirlenmesi gerekse de mekan sahiplerine güvenin sağlanması için üç boyutlu modeller aracılığıyla oluşturulan tasarımların önemi büyük. Bu tür tasarımlar sayesinde gerçekçi beklentilerin oluşturulması da söz konusu. Üç boyutlu tasarımlar firmalara iç mimarilerinin nasıl görüneceği anlamında sadece bir fikir vermiyor doğrudan mimarinin nasıl şekilleneceğini onlara gösteriyor. Firmalar bu sayede tasarımda pek çok unsuru Tabb iç mimar tecrübesiyle değiştirme fırsatı da yakalıyor. Model tasarımlar sayesinde istenmeye öğelerin iç tasarımda kullanılmaları da daha herhangi bir masraf yapılmadan engellenmiş oluyor. Bu noktada üç boyutlu tasarım programları ile oluşturulan iç mimari modellerinin gerek Tabb iç mimar ofisinin gerekse de iş yeri sahiplerinin işlerini kolaylaştırdığını söyleyebiliriz.

Üç Boyutlu Modeller Nasıl Elde Ediliyor?

Üç boyutlu modellerin elde edilmesi için özel bilgisayar programları kullanılıyor. Bu programlar içerisinde herhangi bir mekanın 3 boyutlu modelleme teknikleri ile birebir dijitalleştirilmiş kopyasının çıkarılması mümkün hale geliyor. Tabb iç mimari ofisinin de sunumlarında ve projelerinde aktif şekilde kullandığı bu programlar iç mekanın görüntülerini ayrı ayrı fotoğraflar ile gösterebileceği gibi, bu görüntüler bir animasyon klipe çevrilerek hareketli şekilde de sunulabilmektedir. Üstelik bu tasarımlar mekanların birebir ölçekli halleri ile sunulmaktadır. Yani model üzerinde görünen ölçekler ve tasarımların tümü tercih edilmesi halinde gerçek hayata da birebir aynısı şeklinde yansıtılmaktadır diyebiliriz.

Tabb iç mimari ofisi bu tür görselleştirmelere genelde göreli olarak daha büyük alan içeren projelerde başvurur. Yani evlerin, kafelerin veya restoranların iç mimari tasarımları için böylesi üç boyutlu tasarım ve modelleme programlarına genelde gerek duyulmaz diyebiliriz. Bu tür programlar sunuş açısından aktif şekilde Tabb mimarlık ofisi tarafından büyük projelerde iç mimari tasarımı ilgililere göstermek amacıyla kullanılır. Tabb modelleme alanındaki en başarılı programların en son sürümlerini kullanarak iç tasarımları modellerken, ayrıca tüm görselleri video animasyon şekilde müşterilerine sunar. Bu sayede müşterilerin sahip olacakları iç tasarımı daha herhangi bir tasarım adımı başlamadan önce değerlendirme ve değiştirme seçenekleri oluşur. Bu sayede tümüyle kapsamlı bir hizmetin verilmesi ve en ince detaya kadar kararların iki yönlü de alınması mümkün hale gelir diyebiliriz.

Üç Boyutlu Modellerin Sağladıkları

İç tasarımda görsellik en önemli parametrelerden birisidir. Üç boyutlu tasarım ve modelleme programları aracılığıyla ortaya koyulan iş yerlerinin veya diğer alanların tasarımı firma sahiplerine sahip olacakları iç mimarinin tüm detaylarını sunar. Bu sayede firmalar istedikleri tasarımları kafalarında kolaylıkla görselleştirebilir, detayları gerek Tabb iç mimari firması mimarlarıyla tartışabilir ve nihai kararları da bu modelleri baz alarak verebilirler. Bu modeller iş yerinin veya diğer alanların tasarımında arzu edilen kalitenin elde edilmesindeki en önemli adımlardır diyebiliriz. Herhangi istenmeyen tasarımın daha önceden fark edilerek iç mimari de kullanılmamasını da bu tür modeller sayesinde temin etmek mümkün. Üç boyutlu tasarımların iç mimarideki önemleri:

3 boyutlu modelleme iç mimaride yukarıdaki avantajları firmalara sağlıyor diyebiliriz. Bu tür modellemenin önemini bilen Tabb firması ise aktif olarak bu programları kullanarak müşterilerine sunumlar hazırlıyor. Firmaların talep ettikleri ve iç mimarlar tarafından da uygun görülen değişimlerin yapılmasının ardındansa üç boyutlu tasarım ve modelleme sonuçlarının tekrardan firma yetkililerine sunulması da söz konusu. Bu modellerin her katın, binaların ve iş yerlerinin her bölümünü ayrı ayrı ele alması ve iç görünümü tümüyle ölçekli şekilde aktarması sayesinde iç mimari tasarımlarda karar almanın çok daha kolay hale geldiğini söyleyebiliriz.